Shoei Motosiklet Kaskları Özellikleri ve Tarihi

Kaynak: www.motoruma.com

Shoei Kasklar, 1958 den beri kask üretiminde yeni teknolojiler kullanan kendini bu işe adamış bir firmadır. Eitaro Katama, Shoei Kaskların kurucusu olarak 1950’lerin sonunda ilk ürettiği kaskı bizzat kendi için yarış pistlerinde geliştirdi. Sonraki yıllarda ürettiği shoei kaskları tüm Dünyaya sunmaya başladı. 1960’lı yılların sonlarına gelindiğinde önce ABD, daha sonra Avrupa’daki motosiklet severler Shoei kaskları ve üstün kalitesiyle tanıştılar. O yıllar Shoei motosiklet kasklarının Dünyada tanınmaya başladığı yıllardı.

Günümüzde Dünya çapında motosiklet kaskı denildiğinde akla gelen sembolleşmiş bir marka olması tesadüf degil Shoei kask fabrikalarında dünya çapında sadece 500’e yakın kişi ile üretim yapıyor. Shoei kask fabrikalarında çalışan her kadın ve erkek hala kurucuları Eitaro Kamata’nın, muazzam ruhu ve kararlılığını taşırken zamanın getirdiği tüm yeniliklerden de son derece faydalanıyor.

Shoei Motosiklet Kask Kabukları ve Boya İşlemi

Shoei motosiklet kask kabuğunun imalatında en iyi sonuçları almak için fiberglass, karbon, ve elyaf polyester türevlerini kullanıyor. Mükemmel ölçülere ulaşabilmek için Shoei kaskların kabukları lazer ile kesiliyor.

shoei kask lazer kesim

Shoei Aim Sistemi adını verdği kompozit yani birden fazla materyal kullanarak ürettiği kabuklar yüksek dayanıklılık ve hafifliği ile en çok kullandığı kabuk türüdür, bazı Shoei kask modellerini 6 ayrı katman kullanarak üretir.

shoei aim sistemi
Shoei motosiklet kasklarının boyanması ise çok daha detaylı bir işlemdir. Günümüzde üretim aşamalarında sıkça kullanılan otomasyon sistemleri, shoei kaskların boyanmasında kullanılmıyor, bu işi sadece usta ellere bırakıyorlar.

Shoei motosiklet kaskı fabrikası

Bir boya işleminin kalitesi, tek tek katmanların kalitesine bağlıdır. En yeni poliüretan boyalarla, yüksek kalitede makineler kullanılsa bile usta bir elin verdiği ruhu yansıtamaz.
Shoei kaskların çok karmaşık bir çalışma aşamasından geçen grafik tasarımları ise, özel eğitim almış işçiler tarafından bitmiş boyalı kasklara yine elle uygulanır.

Shoei Motosiklet Kaskı havalandırma sistemi

Shoei kaskların görünümü kadar konforlu olmasınada özen gösteriliyor, motosiklet kaskının konforlu olabilmesinin yollarından biri havalandırmalarıdır.
Shoei motosisklet kaskları etkili hava girişlerine sahip olmalarının yanı sıra, sıcak havayı dışarı atan sisteme de sahip. Üst seviye modellerde Aero Vortex Havalandırma sistemi kullanılıyor. Bu sistem V-şeklinde, sürücünün rüzgar akışından faydalanarak negatif basınç oluşturur ve sıcak havanın kaskın içinden dışarı doğru çekilmesini sağlar.

shoei kask havalandırma sistemi

Orta seviye kasklarda, şok emici köpük ve astar iki ayrı bölümden oluşur, aralarında, havanın etkili bir şekilde temizlenebileceği ve sıcak nemli havanın dışarı atabileceği havalandırma kanalı sistemi mevcut.

shoei kask havalndırma sistemi 2

Sightlation Sistemi ise tüm shoei kapalı motosiklet kasklarında kullanılan nefes almanızı kolaylaştıran ve vizörün nefesinizden dolayı buğulanmasını önleyen bir sistemdir.

Shoei Kask İçi Dolgu
Shoei kasklarının içindeki tüm astar kısım tam olarak birbirlerine denk gelecek şekilde üretilir, üstüste binen bir parça bulunmaz, buda türbülans ve gürültüyü önler. Üst sınıf Shoei Kaskmodellerinde, tüm iç kısmı çıkarılabilir olarak tasarlanmıştır. Saniyeler içinde değiştirilebilir ve 7 farklı yanak ped boyutundan birini seçebilirsiniz. Elde ettiğiniz şey, maksimum konfor ve güvenlik.

shoe kask iç pedler

Shoei Motosiklet Kask Güvenliği

Shoei kasklar tasarımdan üretime kadar ki süreçlerin tamamında teste tabi tutulur. güvenlikle ilgili olarak kendi bünyesinde test merkezi bulunan shoei kasklarına, Shoei Safety Concept (SSC) standarına göre testler uygular ve sadece başarılı olan modeller seri üretime geçer.

shoei ssc sistemi

Shoei Dünya çapında satışa sunulan bir kask markası olduğu için çeşitli ülkelerde, o ülkelerin uyguladığı test merkezlerinden verilen sertifikalarıda almaktadır. örnek; olarak AmerikaDOT FMVSS 218 Avrupa S.h.a.r.p. ve ECE 22.05 veya Snell Memorial Foundation gibi sertifikalara sahip kaskları tüm dünyada kendini kanıtlamıştır. (Sertifikaların anlamları için Kasklar Hakkında Herşey Blog Yazımıza Buradan Ulaşabilirsiniz)

shoei motosiklet kask çeşitleri

Shoei Kaskları hemen hemen her kategori için motosiklet kaskı üretmektedir. Yarım motosiklet kaskı shoei j-wing ve j-cruise serisi, Sokak yarışçıları için Shoei GT-Air, Shoei NXR ve Qwest serisi, Pist Yarışçıları için Shoei X-Spirit 3 Karbon serisi, Dual Sport enduro kullanımı için Shoei hornet serisi ve son olarak çeneden açılabilen Shoei Neotec serisi motosiklet kaskları üretmektedir.

shoei kask model resimleri

Shoei Motosiklet Kasklarının Resmi Sponsoru olduğu Marc Marquez  2016 MotoGP Şampiyonu olmuştur. Merak edenler için Marc marquezin Kask modeli ve önemli başarıları aşağıda bulunmaktadır.

marc marquez sponsorları

Marc Marquez – MotoGP

İsim Marc Marquez
Doğum tarihi 17.01.1993
Doğum yeri Cervera, Ispanya
Takım Repsol Honda
Motosiklet Honda
Yarış numarası 93
Kask Modeli Shoei X-Spirit III
Önemli Noktalar 2008 – 13. 125cc Dünya Şampiyonası
2009 – 8inci 125cc Dünya Şampiyonası
2010 – 125cc Dünya Şampiyonu
2012 – Moto2 Dünya Şampiyonu
2013 – MotoGP Dünya Şampiyonu
2014 – MotoGP Dünya Şampiyonu
2015 – 3. MotoGP Dünya Şampiyonası
2016 – MotoGP Dünya Şampiyonu

Bir Cevap Yazın