Japonların Efsanesi Arai Motosiklet Kaskları

Kaynak: www.motoruma.com

Üç nesildir kuşak atlayan, günün gelişen teknolojisine ayak uyduran ve hala yeni tenolojileri belirleyen ARAI motosiklet kaskları.

Arai motosiklet kasklarının kurucusu Hirotake Arai bir motosiklet tutkunuydu, 1920’li yıllarda yaşadığı Japonya’da kask üreticisi yoktu ve Japonya kapalı bir pazardı, uygun bir kask elde etmek çok zordu. Hiçbir hukuki standart yok, zorunluluk yok, üreticiler yoktu, ama Hirotake Arai, kendi ve birlikte motosiklet sürdüğü arkaşları için bir motosiklet kaskı istiyordu. Bu ufak istek, Arai motosiklet kasklarının başlangıcıydı. Hirotake Arai ne istediğini iyi biliyordu, motosiklet kaskının en önemli amacı kullanan kişiyi korumasıydı. Hirotake Arai öncesinde şapka imalatçısıydı ve bu onun için büyük bir avanataj sağladı, insanların farklı kafa ölçülerine sahip olduğunu bilerek kaskın mükemmel bir şekilde sürücüye uyum sağlaması gerektiğine inanıyordu.

hirotake areai arai kaskları kurucusu

Hirotake Arai

Hirotake Arai’nin amacı sadece ticari işletme kurup para kazanmak değil, motosiklet sürücülerini koruyabilen konforlu kasklar yaratmaktı ve onu diğer üreticilerden ayıran en önemli nokta buydu.

1926 senesinde kurulan arai yıllar boyu kendini geliştirerek ve kask konusunda tecrübe kazanarak yoluna devam etti, ta ki 1976 yılınıda oğlu Mitch Arai işleri devralana kadar.

Mitch Arai Babasının kurduğu ve geliştirdiği bu markanın sektör içinde ortalama seviyelerde kalmaya başladığını gördü ve Arai’yi daha iyi hale getirme” kararı aldı. Bu kararı almakla kalmayıp “Dünya üzerindeki bir numaralı kask olma” hedefini de koydu.

Bir numara olmak herkes için farklıdır; En çok kask satan, en fazla kar elde eden veya en iyi yarışçılarla çalışan, vb. gibi. Önce bir hedef belirlendi, ancak bu hedefe nasıl ulaşılacağı hakkında bir plan yoktu. O sırada Arai’nin orijinal yaratıcıları gitmiş ve yeni şirketi ilerleme gösteremiyordu, ancak halen kask üreticileri arasında Arai, en iyilerin arasında anılıyordu.

mitch arai

Mitch Arai

Mitch Arai, Arai kaskların teknolojisinin gelişmesini ve güvenliğinin artmasını istiyordu, bunuda üretilen kaskların kabuk yapısı, mukavemeti ve pürüzsüzlüğü ile sağlayabilirdi. Bir motosiklet kaskının güvenli olabilmesi için optimum kask kabuk kalınlığı ve yuvarlak pürüzsüz yüzeyiyle gelen darbe enerjini yönlendirebilme gücü, en önemli etkilerdir.

arai sertifikalar

Arai Bunun İçin R75 Shape Teknolojisini geliştirdi. Ayrıntılı bilgi için video linki; https://www.youtube.com/watch?v=9NOfpgyNS48

Bazı ilerlemelerden sonra, kabuk kalınlığında mutlak tutarlılığın elde edilmesi imkansız olduğu tespit edildi, bu yüzden Mitch Arai düzeltilebilecek şekildeki tutarsızlıkları daha iyi tespit etmek için her bir kask kabuğu için çift kalite kontrol prosedürü uygulamaya başladı. Bu güne kadar her bir Arai Motosiklet Kaskının kabuğu, iki ayrı kontrol noktası tarafından denetlenir.

Kask Kabuk kalınlığından sonra dolgu malzemesi geliyordu. Kaskın içinde bir darbenin hızını sadece 2-3cm gibi bir mesafede sıfıra indirmek gerçekten zor bir iş. Bu konuda en başarılı olan malzeme EPS, belli sıcaklık aralıklarında özelliğini kaybetmemesi, hafifliği ve darbe sönümleme gücü, bu malzemeyi kısa zamanda motosiklet kasklarının vazgeçilmezi olmasını sağladı.

Arai Kaskları, bu teknolojiyi bir nebze daha geliştirdi ve çoklu yoğunlukta Eps kullanarak kaskın minimum kalınlığa, fakat maksimum korumaya sahip olmasını sağladı. Gelişmiş bir kabuk ve yeni çoklu yoğunluklu astar ile Arai, yarışçıların kasklarını teste sokmalarıyla kendini kanıtlamaya başladı. Hedeflenen bir plan olmadığı halde, doğru yolda oldukları kısa sürede anlaşıldı. sürücülerin koruması arttı ve Arai hızlı bir şekilde çok daha iyi bir kask olma ününü kazandı. Japon pazarına Arai Kaskları hakim olduktan hemen sonra Amerikada da duyulması çok uzun sürmedi ve ardından Arai artık sürücüler için motosiklet kaskının son noktasıydı.

arai motosiklet kaskları

Arai Kaskları 10 yıllık müşteri memnuniyeti sıralamasıda 1. olmuş bir markadır. (JD Power and Associates) Motosiklet Kaskı Memnuniyeti Araştırmaları. Genel Memnuniyet, Havalandırma, Styling ve alanındaki yenilikler değerlendirilerek verilmiştir.

Arai Dünya MotoGP yarışçıları tarafından da tercih edilmeye başlandı. Mitch Arai’nin sonunda hedefine ulaştı; Ailesinin adını taşıyan şirket, Dünyanın 1. numaralı kask üreticisi olarak kabul edildi.

arai kask kullanan yarışçılar

Birçok tanınmış MotoGP yarışçısı Arai kasklarını kullanmış ve kullanmaktadır, bunlardan bazıları; Nicky Hayden ve Dani Pedrosa (Arai GP-6 RC). Arai için MotoGP ve WSBK’daki yarışlara katılım çok önemlidir.

MotoGP’de popüler olmasına rağmen Formula 1’de, sürücülerin % 50’sinden fazlası, dünya şampiyonu da dahil olmak üzere Arai kaskı giyiyor, çünkü spor için FIA gerekliliklerini yerine getirebilen birkaç kask firmasından biridir.(BELL ve SCHUBERT gibi) Arai Kask Kullanan Bazı Formula 1 Kullanıcıları; Adrian Sutil , Daniel Ricciardo , Jenson Button , Kamui Kobayashi , Max Chilton , Sergio Pérez , Sebastian Vettel , Rio Haryanto ve Valtteri Bottas

Freddie Spencer, Grand Prix yarışında Arai markasının en önemli yarışçılarından biridir.

Freddie Spencer arai kasklarıArai markasının hala başarı ile devam etmesinin sebebi ilk kurulduğundan bu yana önceliklerini hiç değiştirmemesi; Arai kasklarına fayda sağlamış gerek yarışçı, gerek yönetici ve hatta üretimde çalışanlarına dahi verebildiği başarma azmi ve kararlılığı günümüzde de arainin en sevilen kask markalarından biri olmasına sağlıyor.

Arai her tür motosiklet kategorsine uygun kask üretimi yapmaktadır; kapalı kasklarda kabuk geometrisi ve malzemesine göre değişen kategorileri ise şöyle;

Arai Quantum Serisi

Arai Quantum Serisi

 

RX-7 GP Teknolojisi, Quantum konforuyla uzun süreli kullanımlar için bir numaralı tercih

Yeni Quantum-ST Pro serisi Arai’nin uzun oval kafa yapısı modeline göre tasarlanmıştır. Bu özel model kafanın ön ve arka kısımları arasında daha uzun mesafe bırakırken, sağ ve sol taraflardan daha dar bir şekle sahiptir. Quantum-ST Pro, Quantum serisindeki diğer modellerden bu yönüyle farklılık gösterir. Avrupalı bir çok motosiklet kullanıcısının tecrübe ettiği ve beğendiği bu model, sunduğu konforla ön plana çıkıyor. Quantum-ST Pro gezgin sporcu kaskı olarak da profesyoneller tarafından en çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Quantum-ST serisinde sunulan gölgelik özelliği, ST-Pro modellerde standard olarak bulunmaktadır. Ağız ve burun bölgesinde daha geniş alan, kaskta mevcut mikrofon cepleri iletişim konusunda da bu modeli bir adım öne çıkarıyor. Model için özel üretilen Eco-Pure kumaş konforu üst düzeye taşıyor. Quantum-ST Pro, RX-7 GP teknolojisi ve mükemmel konforuyla uzun kullanımlar ve geziler için en iyi seçenek.

Arai Axces-II Serisi

Arai Axses 2 sersi

 

Geliştirilmiş vizörü ve çene yarığıyla Arai Axces-II

Axces II, Arai dünyasına girmek için en ideal kask niteliğinde. Yenilenen, eskisine göre daha güçlü ve daha sert bir dış kabuğa sahip. Kaskın önemli yeniliklerinden olan genişletilmiş vizör, eskisine göre her iki yönden de 5mm daha geniş görüş açısı sağlıyor. Ayrıca havalandırma sistemini geliştirmek için de üzerinde çok çalışılmış. Bunun için de tamamen yeni bir arka havalandırma kanalı kullanılmış. Bu kanal kask içindeki sıcak ve nemli havanın kask dışına akışını hızlandırırken, aynı zamanda kaska görsel olarak da hoş bir görüntü kazandırıyor. Yenilenen ön hava kanalı da kaskın üst çevresinden sürücüye temiz hava sağlıyor. Axces II’nin iç yüzeyi kaliteli gri kumaş kullanılarak yapılmış ve pedleri sökülüp takılabilecek şekilde dizayn edilmiş.

Chaser V Serisi

arai chase v serisi motosiklet kaskları

Geliştirilmiş özellikleriyle multi kompozit kask

Chaser V en küçük detaylara kadar baştan aşağı yepyeni bir tasarım. Chaser modelinin sevilen tüm özelliklerine sahip olan Chaser V, eski özelliklerin daha iyisinin arayışı içinde geliştirilmesiyle ortaya çıktı. Daha net bir yol görüşü sağlayan geniş SAI vizör, sürüş güvenliğini ve performansını artırıyor. Modifiye edilmiş havalandırma sistemi ile konfor alanında da Chaser V farkını hissedeceksiniz. Modelin iç kesimi daha az baskıyla daha çok güven ve konfor sunuyor

Arai Rebel Serisi

arai rebel serisi motosiklet kaskları

 

 

Streetfighter sürüşleri için aerodinamik çene aparatlı kask

 

Daha çok streetfighter tarzı motosikletlerde karşılaşılan dik oturuş zorunluluğunda şiddetli rüzgara maruz kalmak kaçınılmaz. Arai Rebel, sahip olduğu çene aparatı sayesinde rüzgarı sürücünün boynunun etrafından geçirecek aerodinamik anlayışla tasarlandı ve test edildi. Arai Rebel’in entegre çene spoiler’ı, sahip olduğu şekil sayesinde rüzgarı savuşturmakta diğer kasklardan daha başarılı. Bu ek parçalar, kaska farklı açılarda bağlandıkları için aynı rüzgar dengesinin yanı sıra kütle dengesinin de korunmasını sağlıyor. Sonuç olarak ortaya çok fonksiyonel ve her sürüşte güvenle kullanılabilecek bir kask ortaya çıkıyor.

 

Arai RX-7 GP

Arai RX-7 GP Motosiklset kaskları

Ayarlanabilir Air Wing’e sahip profesyonel kask

 

Arai RX-7 GP bugüne kadar en kapsamlı şekilde test edilmiş yarış kaskı. Arai’nin en önemli serilerinden olan RX-7’nin varisi olarak kabul edilen seri, MotoGP ve Grand Prix yarışlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Uluslar arası yarış araçların tamamında yüksek hızda denenmiştir. Profesyonel pilotlar tarafından dizayn edilmiştir ve kullanılmıştır. Arai RX7 GP, ayarlanabilir Air Wing sayesinde yüksek hızlarda sürücü üzerindeki basıncı azaltıyor ve ani fren durumunda güvenli bir duruş sağlıyor. Air Wing, aynı zamanda geliştirilmiş aerodinamik özellikleri sayesinde en yüksek hızda dahi rahat bir sürüş vaat ediyor.

Bir Cevap Yazın